Yapay Zeka büyük bir savaşı başlatabilir.
Elon Musk yapay zekanın neden olabileceği tehlikelere dikkat çekti.

Yapay Zeka büyük bir savaşı başlatabilir.

Yapay Zeka ( AI )insanların işlerini elinden alacak ve büyük bir savaşa neden olacak. TESLA CEO’su Elon Musk’a göre bu senaryo hiç de küçümsenecek bir senaryo değil

Güçlü teknoloji ve yapay zeka ( Artificial Intelligence ) hayatın her alanında yerini daha da güçleniyor. Bunun ortaya çıkaracağı risk ve tehlikeler sürekli tartışma konusu oluyor. Son olarak TESLA CEO’su Elon Musk bu cumartesi Rhode Island’da ABD National Governors Associations’ın toplantısında yaptığı konuşmada bu tehlikeye dikkat çekti. Konuşmasının ana başlıklarını özetleyecek olursak , Musk şu konuların altını çiziyor :

Risk Var :

Teknoloji insanların yaptığı tüm işleri ellerinden alacak ve bu uygarlık olarak şimdiye kadar karşılaştığımız en büyük tehlikelerden biri.

Düzenlemeler Şart :

“Teknolojinin Güvenli Geliştirilmesi “ amacıyla kurulan bir sivil toplum kuruluşunun da destekçisi olan Musk , ABD’li yöneticilere hükümetin bu alanda düzenleyici bir kuruluş ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.

“Şu an için federal hükümetlerin konu ile ilgili hiçbir öngörüleri yok , ancak insanlar Yapay Zeka olayının tam olarak ne olduğunu kavradıklarında farklı şekilde davranacaklar “

Yapay zeka savunucuları ise , mevcut gelişmeleri ve statükoyu göz önünde bulundurunca böyle endişelerin yersiz olduğunu söylüyorlar. Yapay zeka lobi yapıcıları bu konuda dikkatleri dağıtmaya çalışsalar da gelişmeler 10 yıl içerisinde risklerin yavaş yavaş ortaya çıkacağını gösteriyor.

Yüksek Teknoloji şirketlerinden birinin yöneticisi M. Ducey ise Musk’un bu çıkışına çok şaşırdıklarını belirtti. Dünya’nın önde gelen küresel şirketleri artık AI ‘ye çok daha fazla önem veriyor. Son olarak Google ürünlerinde AI’ye çok daha fazla yer vereceğini açıklamıştı.

Fikir :

Robotlar arabaları üretiyor , üretilen arabaları insanlar kullanıyor . İnsaların araba alabilmek için paraya , dolayısıyla işe ihtiycaı var. Yapay zeka, yüksek teknoloji iyidir . Ama denklemin çözümü bu kadar da basit olmasa gerek. Görünen o ki yüksek teknoloji üreten şirketlerin yöneticileri arasında bile bu konuda bir fikir birliği yok .

Gelişmeler ne gösterecek hep birlikte göreceğiz.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın