Computer security concept with a closed padlock on the keyboard

WEB de bazı yerleşik koruma kilitleri mevcut. World Wide Web Consorsiyumu , Mart ayında kabul edilen bir sürümünde  önemli ölçüde değişiklik yapmadan , kopya korumasını web tabanlı video akışına bağlamanın bir standardı olan Encrypted Media Extensions’ı yayınlamaya karar verdi .

W3C, bu standartın  kusursuz olmasa da, medya sağlayıcılarının şu anda uğraşmak zorunda kaldıkları “kendin belirler kendin yap ” yaklaşımından daha iyi olduğunu düşünüyor.Dijital teleif hakları sorununa da bu şekilde çare bulunabileceği öngörülüyor.

Bu format güvenlik ve gizlilik açısında tutarlı beklentileri de ortaya koyuyor. Artık bir şirket gereksiz ağ tarafiği gönderemeyecek ve size uzun süreli veri temizliği imkanı sağlamak zorunda olacak.

Bununla birlikte, Konsorsiyumun bazı konulara değindiği açık. Birincisi, videonun şifresini çözmek için yapılan yaklaşımlar arasında ortak bir arayüz yok – kuruluşta bir tane bulunmasını istiyor ancak başlangıçtaki spesifikasyonu geri almak istemiyor. Konsorsiyumun kafasını karıştıran bir diğer konu ise gelecek kuşaklar için birşeyleri arşivlemek istediğinizde bu formatta bunun mümkün olmayacağı noktası.Ayrıca bu noktada telif hakları ile ilgili de bazı sorunların ortaya çıkması muhtelemel.

Teknoloji, erişilebilirlik çabalarını kesinlikle engellememekle birlikte, onları düzene de sokmaz. Örneğin epileptik nöbetleri tetikleyebilecek bir dizinin bir bölümünü DRM ( Digital Rights Management – Dijital Haklar Yönetimi ) izin vermedikçe kesip işaretliyemezsiniz.

Bakalım W3C nin bu yeni formatı uygulamada neleri gösterecek.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın