Uber ve Yandex.Taxi 6 ülkede işbirliğine gidiyor

Yandex.Taxi ve Uber, 6 ülkede faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. İki büyük markanın birleşmesiyle doğacak yeni araç paylaşım modeli, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Kazakistan’da hizmet verecek.

0
34
Yandex.Taxi ve Uber 6 ülkede güçlerini birleştirdi

Sürücülü araç kiralama şirketi UBER ile Rusya’nın online taxi uygulaması Yandex.Taxi 6 ülkede güçlerini birleştirerek iş birliğine gitme kararı aldı. Bu iki marka birlikte yeni bir araç paylaşım modeli oluşturuyorlar.

Yandex.Taxi ve Uber 6 ülkede işbirliğine gitme kararı aldı.
Birlikten kuvvet doğar :

Büyüyen dijital ekonomiye önemli bir katkı sağlayacak yeni uygulama şöyle işleyecek: Kullanıcılar için Yandex.Taxi ve Uber uygulamaları daha önce olduğu gibi çalışacak. Sürücüler ise hem Yandex.Taxi hem de Uber uygulamalarından kullanıcı almalarını sağlayan entegre bir platforma geçecek. Entegre sürücü platformu sayesinde hizmet verecek araç sayısı önemli oranda artacak. Bununla birlikte, yolcuların bekleme süreleri azalmış olacak. Yolcular daha uygun fiyatlarla seyahat etme avantajına kavuşurken, sürücüler saat başına daha fazla müşteriye hizmet verebilecek. Yeni modelin gücünü artırmak için Yandex’in dünya çapında başarılı olan navigasyon ve harita teknolojilerinden de yararlanılacak.

Kullanıcılar yeni modelin avantajlarını global anlamda da yaşama fırsatını bulabilecek. Yandex.Taxi kullanıcıları örneğin Londra veya Bangkok’a gittiğinde Yandex.Taxi uygulamasından bir Uber aracını çağırabilecek. Paris’ten Moskova’ya gelen turistler de, Uber uygulaması üzerinden bir Yandex.Taxi aracı çağırabilecek. 2 şirketin ortaklığı söz konusu 6 ülkede online yiyecek dağıtımı uygulaması olan Uber EATS hizmetini de kapsayacak.

Değer Artışı :

Ortaklığın değeri 3.73 milyar dolar olarak açıklandı. Uber, 225 milyon dolar ve Yandex ise 100 milyon dolar yatırım yapacak. Yandex ortaklık oluşturulacak yeni şirketin yüzde 59,3’üne, Uber yüzde 36,6’sına sahip olurken, geriye kalan yüzde 4,1 pay ise çalışanlar tarafından kontrol edilecek. Yeni modeli hayata geçirecek ortak şirketin regülatörlerin onayının alınmasıyla 2017’nin 4’üncü çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın