Akıllı telefonlar her ne kadar kullanışlı ve günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran cihazlar olsa da her şeyin fazlasında olduğu gibi kişiye zarar da verebiliyorlar. Akıllı telefonların fiziksel olarak bizde sebep olduğu rahatsızlıklar bir yana hiçbir zaman geri getiremeyeceğimiz onlarca dakikanın belki de saatin boşa gitmesine sebep oluyorlar. İşte bu zamanları biraz da olsa geri getirmek ve akıllı telefonlarımızdan biraz uzaklaşmak için birkaç uygulama.

Checky (Android & iOS)

checky ile ilgili görsel sonucu

Gün içerisinde sizce telefonunuzu kaç kez kontrol ediyorsunuz? Bu sayı büyük ihtimalle tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Checky ile telefonunuza günde kaç kez baktığınızı görebilir ve bunun bilincinde o sayıyı düşürmeye çalışabilirsiniz. Uygulama size her gün kaç kere baktığınızı gösterirken aynı zamanda bir önceki gün de ne kadar baktığınızı altta yazarak kendi gelişiminizi de gözlemlemenize olanak sağlıyor.

RescueTime (Android & Masaüstü)

rescuetime ile ilgili görsel sonucu

Checky sadece telefonunuza ne kadar baktığınızı gösterirken RescueTime size telefonunuza baktığınız zaman ne yaptığınızı , zamanınızı en çok hangi uygulamalarda ve nasıl harcadığınızı gösteriyor. En çok hangi uygulamada zaman harcadığınızı bilmek size hangi uygulamayı kullanmayı biraz bırakmanız gerektiğini de gösterecektir. Uygulamada bazı uyarılar ayarlayarak telefonu kullandığınız süreyi kısıtlamanız da mümkün. Checky’de olduğu gibi bu uygulamada da düzenli olarak gelişiminizi görebilirsiniz.

ColdTurkey (Android & Masaüstü)

coldturkey app ile ilgili görsel sonucu

ColdTurkey 1 saate kadar ayarlayabildiğiniz bir ”Rahatsız Etme” uygulaması. 1 saatin ardından uygulamanın aktif kalmasını istiyorsanız tekrar ayarlamanız gerekiyor. Uygulamayı aktif hale getirdiğiniz süre boyunca telefonunuzu kullanmanız neredeyse imkansız , uygulama telefonu işe yaramaz bir cihaza dönüştürüyor bir nevi. Mesaj , arama ve benzeri hiçbir bildirim de size gelemiyor. Uygulama özellikle iş sunumlarınız veya gerçekten yaptığınız işe odaklanmanız gereken durumlarda oldukça işe yarayacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın