malwaer ve virüs nedir

Malware nedir ?

Malware en geniş tanımıyla bilgisayarınıza dışarıdan sızan kötü amaçlı yazılımlardır. Hackerlar (bilgisayar korsanları)  kişisel bilgileri veya parolaları almak , para çalmak veya sahiplerinin cihazlarına erişmesini önlemek gibi çeşitli nedenlerle kötü amaçlı yazılım kullanmaktadır. Anti virüs  yazılımlar kullanarak kendinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyabilirsiniz

Artık cihazlarımız sürekli dışardan gelecek saldırılara maruz kalıyor. Bu nedenle güvenlik çok önem kazanıyor.

malware nedir nasıl korunulur

Malware türleri nelerdir ?

Kötü amaçlı yazılım türleri arasında casus yazılım ( spyware ) , reklam yazılımı (adware) , kimlik avı (pishing), virüs, truva atı(trojan ) , solucan (warm) , rootkit, fidye yazılımı (ransomware ) ve tarayıcı korsanları gibi farklı türler bulunur.

Kötü amaçlı yazılımlar ( Malware ) nereden ve nasıl bulaşır ?

Malware’ler genellikle iİnternet üzerinden ve e-posta yoluyla cihazınıza erişir; ancak saldırıya uğramış web siteleri, oyun demoları, müzik dosyaları, araç çubukları, yazılımlar, ücretsiz abonelikler veya web’den indirdiğiniz herhangi bir şey kötü amaçlı yazılım almanıza neden olabilir.

Cihanıza bulaştığını nasıl anlarsınız ?

Bilgisayarınız yavaşsa,  sürekli ekranınızda  pop-up çıkıyorsa yada  sık sistem çökmeleri meydana geliyorsa bunlar cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığının göstergeleridir. Cihazınıza virüs bulaşmış olup olmadığını kontrol etmek için bir anti virüs programı kullanabilirsiniz.

Cihazınıza bulaşmasını nasıl önlersiniz ?

Öncelikle yapmanızı tavsiye edeceğimiz şey işletim sisteminizin en güncel sürümünü kullanmak olacaktır. Tanımadığınız kaynaklardan gelen e postaları açmayın, linklere tıklamayın çünkü bunlar en sağlam malware kaynaklarıdır. Ayrıca iyi bir anti virüs programı kullanmakta bir dereceye kadar çözüm olabilir.

Malware nasıl temizlenir ?

Cihanız hala çökmediyse 2 yöntem var. Birincisi iyi bir antivürüs programı ile tarama ve temizlik yaptırmak yada işi daha da garantiye alıp format attırmak en iyi yöntemlerdir.

Bu yazı malware nedir sorunuzun yanıtının ilk aşamasıdır. En azından malware nedir ve nasıl korunulur hakkında temel bilgileri öğrenmiş olduk.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın