Liseli projeler ” Haydi Liseli’ de yarıştı

Liseli Projeler görücüye çıktı.  

0
79

Liseli Projeler görücüye çıktı.  NİŞANTAŞI Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Haydi Liseli’ yarışmasında Türkiye’nin farklı  bölgelerinden gelen lise öğrencileri projelerini yarıştı. İlk 3’e yüzde 100 bursun verildiği yarışmaya 7 proje katıldı.

Liseli Projeler görücüye çıktı.

Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can Uysal yaptığı konuşmada, “Nişantaşı Üniversitesi, Topluma Hizmet Uygulamaları Departmanı ve SosyalBen Akademi’nin birlikte düzenlediği Haydi Liseli yarışması ile sosyal sorumluluk ve girişimcilik ruhu taşıyan, benzersiz fikirleriyle topluma katkı yapmak isteyen tüm lise öğrencilerimizi, bireysel ya da grup olarak projelerini geliştirip sunma imkânı sağladı. Çevresine, topluma ve tüm canlılara fayda sağlamak isteyen, bu vizyona sahip olan lise öğrencilerimize cesaret vermek ve hayallerinde ki sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmelerine katkı sağlamış olmak bizleri de çok mutlu etti” dedi.

Uysal konuşmasına şöyle devam etti:

“Gençlerimiz bu yarışmada birbirinden yaratıcı ve topluma faydalı olduğunu düşündüğümüz projelerini jüri üyelerine sundular. Topluma hizmet uygulamaları departmanı tüm gençlerimizin hayallerini, projelerini hayata geçirmeleri için bir nevi “kuluçka merkezi” olarak konumlandırdık. Bu merkez tüm bu projeleri gerçek hayatta da uygulanabilir bir özelliğe sahip olmasını hedefliyor. Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri olarak bu anlamlı yarışmaya katılan tüm gençlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunar ve hayallerinin peşinde olan tüm gençlerimizi desteklemeye devam edeceğimizin altını çizmek isterim.”

Yarışmada konuşan SosyalBen Akademi Kurucusu Ece Çiftçi “Haydi Liseli yarışması aslında liseli gençlerin var olan fikirlerini hayata geçirebilmeleri ve burada akranlarına sunabilmeleri için onlara üniversiteden burs desteğiyle oluşturduğumuz bir yarışma. Aslında en önemli kısımlarından bir tanesi de öğrenciler akademik performanslarının yanı sıra toplum için kurdukları projeleri burada gelip anlattılar. O yüzden aslında bu anlamda önemli bir yarışma olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çiftçi, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Yarışmayı kazananlar üniversiteden yüzde 100 burs ve tablet kazandılar. Ben kazanan kazanmayan diye ayırmıyorum aslında hepsinin projeleri çok değerliydi. O yüzden aynı zamanda üniversitenin topluma hizmet uygulamalarının olduğu ofiste de sosyal kuluçka alanı olarak gelip projelerini geliştirmek için tüm öğrenciler yararlanabilecek.”

Yarışmanın birincileri Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Elif Kubilay  ve Emir Güla ise “Projemiz piezoelektrik kristali üzerine dayalı bir proje. Piezoelektrik kristali basınç sonucunda elektrik üreten yarı metal bir malzemedir. Onu okul merdivenlerine döşeyip temiz, masrafsız ve doğal şekilde elektrik üretmeyi amaçladık. Piezoelektrik kristali sayesinde ona basınç uyguladığımızda kendisi bunu yani mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Mesela yürürken, merdivenlerden çıkarken hiçbir zararı olmadan elektrik üretebiliriz. Nişantaşı Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Haydi Liseli’ yarışmasına katıldık, birinci olduk ve yüzde 100 burs kazandık. Yarışmayı düzenleyenlere teşekkür ederiz. Projemizi hayata geçirebilmemizi için olanak sağlayacaklarını söylediler. Çalışmalar yapılacak eğer olursa geçilebilecek” dediler.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın