Kredi kartları internet alışverişine kapatılıyor. Ağustos ayı içerisinde artık kredi ve banka kartlarınızı internet alışverişlerinizde kullanamayacaksınız. BDDK’nın aldığı karara göre son gün 17 Ağustos.

Mart ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, tüm ülkeyi ilgilendiren önemli bir karara imza atmıştı . Alınan resmi karara göre tüm kredi kartları çok kısa bir süre içinde internetten alışverişe kapatılacaktı. Güvenlik adına yapılan bu uygulama sadece yeni kartları değil geriye dönük olarak eski kartları da kapsayacak.

Türkiye’de 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunuyor. Düzenleme ile tüm kartlar ve bundan sonra çıkarılacak yeni kartlar, internetten alışverişe kapalı olacak. Kullanıcılar, online alışveriş için kartını kullanmak isterse bankası ile görüşüp yazılı veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartının e-ticarete açılmasını talep edecek. İşte bu başvurular için yasal süre 17 Ağustos’ta sona eriyor.

Eğer siz de kredi kartlarınızı internet alışverişlerinde kullanıyorsanız , 17 Ağustos’a kadar bankanıza başvuruda bulunmayı uutmayın.

BDDK online kredi ve banka kartı işlem yasağı neleri kapsıyor?

BDDK tarafından konulan online işlem yasağı e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişleri,belli bir üyelik ücreti olan servisleri, mobil uygulamalar içerisinde yapmış olduğunuz harcamaları kapsadığını da belirtelim.

Bu uygulama sayesinde ciddi anlamda artan dolandırıcılık olaylarına kesin olarak çözüm bulmak isteyen BDDK, dolandırıcılara nefes dahi aldırmayacak.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın