Markalar için Instagramda takipçi kazanmanın yolları

Aylık 700 milyon aktif kullanıcısıyla Instagram , her ölçekten işletmeye potansiyel takipçi kazanma fırsatı sunuyor

0
240
Instagram takip
Aylık 700 milyon aktif kullanıcısıyla Instagram , her ölçekten işletmeye potansiyel takipçi kazanma fırsatı sunuyor

Markalar için Instagramda takipçi kazanmanın yolları

Instagramda takipçi toplamak artık çok önem kazandı. Aylık 700 milyon aktif kullanıcısıyla Instagram , her ölçekten işletmeye potansiyel takipçi kazanma fırsatı sunuyor. Ve bu takipçiler bir şekilde işletmeye katkı sağlıyor , çünkü yapılan araştırmalarda Instagram takipçilerinin diğer sosyal medya kanallarındaki takipçilerden çok daha fazla alışveriş  potansiyeline  sahip olduğunu gösteriyor.

Instagramda takipçi lerden %80 si en az bir işletmeyi takip ediyorve  bir ay içerisinde farklı yollarla takip ettikleri işletmelerle iletişime geçiyor.

Bir işletme sahibi yada sosyal medyacı olarak Instagram atlamış olma olasılığınızı düşünmek bile istemiyoruz. Aslında Instagram takipçi kazanmak için sihirli bir formül yok. Fake ( sahte – şişirilmiş ) takipçi kazanmak için bir çok yol var ama bunların hiçbiri sizi hedefinize ulaştıracak çözümler değil. Sahte takipçi size sadece zarar verir bunu asla unutmayın.

Bu gerçeği bir kenara koyarak , sorumuza yanıt arayalım. Instagramda takipçi sayınızı arttırmak için neler yapmalısınız ? Kısaca özetlersek orijinal ve kendiniz olun, sabredin ve hedef odaklı hareket edin .

Net bir Instagram stratejisi belirleyin :

Herhangi bir pazarlama platformunu plansız kullanmak, boşa harcanmış kaynaklara ve düşük bir yatırım getirisine yol açar – Instagram da istisna değildir. İster sıfırdan başlayın, isterse de mevcut Instagram hesabınızı düzenliyor olun, doğru ve net bir strateji koymak hedefinize uygun takipçileri kazanmak için en önemli adımdır.

Instagramda takipçi kazanma yolları

Rakiplerinizi inceleyin :

Rakiplerinizi analiz etmek size neler sağlayacak ?

  • Gerçekçi bir Instagramda takipçi listesinin sizin sektörünüzde yada branşınızda neler yapabileceğini anlamak.
  • Rakiplerinizin işe yarayan yada yaramayan içerik paylaşımlarını görmek.
  • Hangi sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğine karar vermek.
  • Diğer işletmelerin sizin ideal takipçilerinizle nasıl iletişim kurduğunu görmek.
  • Sektörünüzle ilgili kritik önemdeki hashtagları bulmak.

Ne diyeceğinize karar verin ve istikrarlı şekilde söylemeye devam edin :

Hangi sektörde olursanız olun Instagram gibi yüksek görsel değeri olan bir kanalda söyleyecek birşeyleriniz mutlaka vardır. Ürününüzün nasıl yapıldığı, çalışan hikayeleri gibi farklı alanlardan istikrarlı öyküler çıkarın ve anlatın. Tek bir perspektife bağlı kalmanıza gerek yok ama hikayenin bir bütünlük oluşturmasına özen gösterin.

Instagram  hesabınızı görünür hale getirin:

Farklı sosyal medya kanallarında hesabınızın ve içeriğinizin tanıtımını yapın.  Facebook, twitter , pinterest gibi kanallarda hesabınızı tanıtın.

En Uygun Hastagları kullanın :

Bunun için yapılacak ve yapılmayacaklar listesi var. #likeforlike, #tagsforlikes yada #followme gibi hashtaglar başlangıçta faydalı gibi görünse de ilerleyen zamanlarda bunların size zarar verdiğini göreceksiniz . Ürün , işletme yada markanız ile ilgili ünlüleri takip edin ve onların kullandığı hashtagları kullanın . Kendinize ait hashtag yaratmanız da ek olarak fayda sağlayacaktır.

Doğru zamanda ve düzenli şekilde paylaşım yapın :

Hangi sıklıkla ve hangi zamanlarda paylaşım yapmanın sihirli bir formülü yok.  Ama günde birkaç paylaşımın daha etkili olduğunu söyleyen uzmanlar var.  Sonuçta takipçileriniz sizden içerik almak için sizi takip ediyorlar.

Başka bir konuda paylaşımların ne zaman yapılacağı.  Bence burada en doğru kararı zaman içinde kendiniz vermeniz olacaktır. Deneyin , paylaşımlarınıza aldığınız tepkilere göre zamanlama stratejinizi kendiniz oluşturun.

Çok şık bir bio ve profil oluşturun :

Instagram profiliniz sizin etiketinizdir.

  • İsim : 30 karakter max.
  • Kullanıcı adı : Diğer platformlardaki kullanıcı adınızla aynı olmasına özen gösterin.
  • Instagram’da sadece bu alanda backlink verebiliyorsunuz, unutmayın ( Reklamlar hariç )
  • Bio : Max. 50 karakter. Takipçilerinize sizi takip etmeleri gerektiğini söyleyen bir bio olmalı.

Yazımı beğendiyseniz lütfen paylaşın .

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın