hafıza bellek güçlendirme

Hafızanızı bir şampiyonunki kadar güçlendirebilirsiniz.. Bunun için özel bir yeteneğe sahip olmanıza gerek yok

Bir bellek şampiyonu olmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir.  Bir araştırmaya göre, monemonistlerin yüzlerce kelimeyi veya basamakları dakikalar içinde ezberlemek için kullandığı teknikler herkes tarafından öğrenilebilir. Yapılan bir araştırmada  altı haftalık eğitim sonrasında katılımcıların bir hafıza testinde performanslarını iki katına çıkardığı  ve beyinlerinin rekabetçi hafızalılardan daha fazla işlediğini ortaya çıkardı.

Bellek sporcuları iskambil  kartlarını  veya pi sayısı gibi büyük bilgi dizelerini ezberlemek için yarışıyor. Onların neyi başarabildiğini araştırmak için, Hollanda’daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Martin Dresler , dünyanın en iyi 50 hafıza oyuncusunun 23’ünü işe aldı. Belli başlı yarışmalara katılan usta Boris Konrad’da bu araştırmada kendisine yardım etti.

Tüm sporcular beyinleri, onları genel den  ayıran özelliklere bakmak için farklı yöndetmelerle tarandı. Dresler!i şaşırtan şey su idi:  Beyin yapılarında sıradan insanlarınkinden daha geniş veya farklı görünen belirli alanlar veya bağlantılar yoktu. Bununla birlikte, fonksiyonel MRI taramaları, beyin bölgelerindeki hafıza ve görsel uzaysal işleme ile ilgili etkinlik modellerinin, bu bellek ustalarının  herhangi bir görev yapmadığında farklı gözüktüğünü ortaya koydu.

Zihinsel yerler

Neredeyse tüm üst düzey bellek sporcularının kullandıkları strateji, evlerini dolaşmak ya da işe gitmek gibi iyi bildikleri bir rotayı hayal etmek ve öğrenecek bilgileri o rota boyunca yer işaretleriyle ilişkilendirmek gibi “lokus -konunmlama – yöntemi” dir. Ardından, aynı yolculuklarını akıllarında yaparak ve her dönüm noktasına bağlı nesneleri görerek bilgileri daha sonra geri getirebiliyorlar.

Dresler, “Tek bir istisna olmaksızın, tüm hafıza sporcuları bize yetenek ile dolu olarak doğmadıklarını, ancak bu hafıza stratejilerini öğrenip  ve yalnızca bu stratejilerle yüksek düzeyde performans gösterebileceklerini” söyledi.

Daha sonra, anemonlarını geliştirmeye çalışmayan 51 gönüllüyü işe alıp,onları da bu usta bellek sporcuları gibi yetiştirip yetiştiremeceğini araştımaya başladı.

Gönüllüler üç gruba ayrıldı. İlk gruba , yer seçme yöntemini altı hafta boyunca günde 30 dakika uygulamaları öğretildi.. İkinci grubun üyelerine kendilerine yardımcı olmak için belirli bir strateji verilmeksizin kısa sürelerle ezber yapmaya çalışmaları söylendi.Üçüncü grup hiç eğitim almadı.

Bellek yükseltme

Çalışmanın başında, gönüllüler 72 kelimelik bir listeden ortalama 26-30 kelimeyi hatırlayabilirler. Altı hafta sonra, lokus yöntemini kullanarak eğitim alanlar genellikle 35 kelime daha hatırlayabiliyorlardı. Diğer gruplar çok daha küçük gelişmeler gösterdi: ikinci hafıza grubu  11 ekstra kelime ve eğitim almayan grup ise  dokuz kelime.

Beyin taramalarında, lokus gönüllülerinin beyin faaliyetlerinin seçkinlerin bellek sporcularına daha yakın olduğu ortaya çıktı. Beyin aktiviteleri monemonistlere ne kadar çok benzerse, performanstaki artışta  da o kadar büyük oluyordu.

Dört ay sonra tekrar test edildiğinde, birinci grup yine  diğer gruplardan daha iyi performans gösterdi.

Missouri, St Louis’deki Washington Üniversitesi’nden Henry Roediger , sonuçların etkileyici olduğunu söylüyor. Ancak belleği iyileştirmek için pazarlanan birçok uygulama için bu durumun  hiç de iyi olmadığını satışı yapılan çünkü bellek geliştirici metodların aslında bir anlam taşımadığı sonucu ortaya çıkıyor.

Roediger’e göre , lokus yöntemini kullanan bir insan bile, günlük hayatta çalışma kabiliyetini çok artırabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın