Google motion stills androidlerde .

Google Motion Stills yaklaşık bir yıl önce IOS işletim sisteminde piyasaya sürülmüştü. Uygulama artık Android işletim sistemlerinde de kullanabiliyor. Ancak ortada garip bir durumda yok değil.

Öncelikle İngilizce bilmeyenler için bir açıklama yapalım. Buradaki motion ; hareket ve hareketli, stills ise hareketsiz , durağan anlamı taşıyor.

Motion Stills ; IOS da IPhone’nun Live Photos özelliğini kullanarak resimleri giflere dönüştürmek için uygulanıyor ve epeyde işe yarıyordu.Yani hareketsiz resimleri GIF formatına çevirerek hareketli hale getiriyordu.  Ancak Androidler’de Live Photo özelliği olmadığı için Google’ın bu uygulaması sadece GIF oluşturan bir kamera uygulaması olarak işlev kazanıyor.

2 Farklı Çekim

Uygulama 2 farklı çekim yapabiliyor . Birincisi ( Google buna Motion Stills diyor ) 3 saniyelik videolar. Bu oldukça şaşırtıcı çünkü ortada hareketsiz bir şey yok. 3 saniyelik bir video kaydedip bunu GIF haline getiriyorsunuz.

İkinci kayıt şekli ise şöyle: Fast forward yani bizdeki tabiriyle hızlı çekim . Bu aslında Instagram’ın Hyperlapse uygulamasına bir alternatif gibi duruyor. Bu uygulamayı Androidlerde kullanamıyordunuz. Hyperlapse gibi Google’ın hızlı çekim modu da bir videoyu  otomatik olarak dengelemenizi ve orijinal hızın iki ila sekiz kat daha hızlı bir şekilde kaydetmenizi sağlıyor. . Hoş bir dokunuşla, videonun çekilmesi ve kaydedilmesinden sonra bile ileri hızlı hızı değiştirmeye devam edebilirsiniz, oysa Instagram’ın uygulaması yalnızca bir videonun hızını seçmek için bir şans veriryordu.

Microsoft, Hyperlapse Mobile adlı bir uygulamayı piyasaya sürdü. Google’ın seçeneği yeterince iyi çalışıyor gibi görünüyor, ancak uygulamanın aldığım bir videoyu işleme süresi yalnızca 25 saniye kadar bir süre aldı. Onun da  stabilizasyonu daha düşük hızlarda harika görünmüyor. O yüzden Motion Stills çok da harika bir uygulama gibi görünmüyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın