Hamdi Ulukaya Girişimi’ne (HUG) seçilen 24 girişimci

Hamdi Ulukaya Girişimi HUG ‘a  seçilen 24 genç girişimci adayı ve 12 startup  New York’taki üç haftalık eğitim  programını tamamladıktan sonra  Türkiye’ye döndü. Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, ” HUG girişimciliğin gücünü iyilik namına harekete geçirecek” dedi.

HUG ‘dan açıklama

HUG adına yapılan açıklamaya göre, programa Türkiye’nin farklı  illerinden katılan genç girişimci adayları ve startup’lar, Chobani deneyimi ile kuluçka evresini tamamlayan iş fikirlerini hayata geçirmeye ve girişimlerini dünyaya açmaya hazırlanıyor.

(HUG) Girişimci Adayı ve Startup Destekleme Programı’na katılmaya hak kazanan genç girişimciler, ABD’deki üç haftalık eğitim programını tamamladılar. Başvuruda bulunan 3300 girişimci adayı ve 394 startup arasından seçilen 24 girişimci adayı ve 12 startup sahibi, New York merkezli eğitim programında  fikirden girişime giden yolu Chobani örneği ile yakından inceleme fırsatını buldu.

Açıklamaya göre, Hamdi Ulukaya, hayallerini ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek isteyen Türkiyeli genç girişimciler ile kendisi  ilgilenerek  her fırsatta katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaşarak onlara bir girişimcinin ‘mutlaka’ ve ‘asla’ ilkelerini aktardı.

Hamdi Ulukaya, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Girişimcilik, şu dünyada iyilik namına bir şeyler yapabilmek için inanılmaz bir güç kaynağı; Chobani’deki yolculuğumdan öğrendiğim en önemli şeylerden biri bu. Bizim HUG’daki amacımız işte o gücü harekete geçirmek, Türkiye’nin dört bir yanındaki genç girişimcilerin potansiyelini ve tutkusunu su yüzeyine çıkarmak. Geçtiğimiz ay boyunca bu muhteşem startup’ları ve girişimci adaylarını Amerika’da ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Onlar artık Chobani ailesinin birer üyesi. Şimdi Türkiye’de ve hatta dünyada fark yaratmak üzere bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu yolculuğun onları nereye taşıyacağını görmek için sabırsızlanıyorum.”

NYU’da eğitim , MIT ve Cambridge ve  Google ziyareti.

HUG açıklamasında, girişimcilerin İstanbul’daki hazırlık programının ardından HUG’ın ABD’deki eğitim kampında, bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere katıldıkları belirtildi. Genç girişimciler, eğitimlerinin bir kısmını New York Üniversitesi’nde görürken Boston’a yaptıkları ziyarette MIT laboratuvarlarını ve Cambridge İnovasyon Merkezi’ni gezdi.

Ziyaretler

Program katılımcıları aynı zamanda Google’ın New York’taki ofisini ve Grand Central Tech, Barclays Accelerator, Venture for America gibi startup destek organizasyonları ile Kickstarter gibi başarılı startup’ları ziyaret etti.
HUG tarafından hazırlanan programda, girişimcilerin zengin ve etkili bir kültürel etkileşim deneyimi edinmelerine özel bir önem verildi. Program kapsamında genç girişimciler Central Park’ta piknik, MoMA ve Metropolitan müze gezileri ve Broadway’de müzikal izleme gibi New York’a özgü pek çok deneyim de yaşadılar.

Mentorleriyle buluştular, Chobani ekipleriyle atölyelere katıldılar

HUG’ın genç girişimcileri, ABD’deki üç haftalık kamp süresince girişimciliği A’dan Z’ye deneyimleyebilecekleri yoğun bir program izlediler.  Farklı eğitimler almak üzere girişimciler ve start-uplar olarak ikiye ayrıldılar. Her birine kendi iş fikirlerine uygun mentorler atanan katılımcılar, Chobani’nin alanında uzman ekipleri ile marka yaratmak, pazarlama, sosyal medya, yaratıcılık, müşteri ilişkileri, ortaklıklar gibi pek çok konuda atölyeler yaptılar.

Genç girişimciler, program kapsamında aynı zamanda Chobani’nin kuruluş hikayesine yakından tanıklık etmek üzere Norwich’te bulunan Chobani üretim tesislerini ziyaret ettiler ve fabrikadaki deneyimli çalışanlarla girişimcilik, şirket kültürü ve sosyal fayda üzerine sohbet ettiler.

Türkiye’yi ABD’de temsil eden isimlerle buluştular
Gençler bir yandan  eğitim alırken bir yandan da aralarında Morgan Stanley  Başkan Yardımcısı Mehmet Kırdar, Google Docs Ürün Müdürü Birkan İçaçan, Yapımcı Şirin Aysan, Paterson Belediye Başkan Yardımcısı Derya Taşkın, L-Spark Direktörü Çiğdem Binal, Goldman Sachs Başkan Yardımcısı Civan Gökay, Tapslash CEO’su Cem Kozinoğlu, MIT MediaLab hocası Doç.Dr. Canan Dağdeviren ve Silikon Vadisi’nin başarılı girişimcilerinden Duygu Öktem’in de yer aldığı ABD’de yaşayan pek çok başarılı Türk lider ve akademisyen ile bir araya geldi.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın