Fedora Project , bu hafta tamamen açık kaynak işletim sisteminin son sürümü Fedora 26’ yı duyurdu.

Fedora Project , bu hafta tamamen açık kaynak işletim sisteminin  son sürümü Fedora 26’ yı duyurdu.

Fedora Linux, Red Hat Enterprise Linux’un (RHEL) topluluk sürümüdür  Fedora 26, farklı kullanıcıları hedefleyen üç farklı sürümün temelini oluşturan bir dizi temel paket içermekte.

Fedora Atomic Host , Fedora Server ve Fedora Workstation olarak belirledikleri bu üç sürümden, Fedora Atomic Host container tabanlı workloadları çalıştırmak için geliştirilen bir işletim sistemidir. Fedora Server sürümü  bu işletim sistemini sabit bir sürücüye yüklemek için kullanılır. Fedora Workstation sürümü  ise çok geniş yelpazedeki bireysel ve kurumsal kullanıcılar için tasarlanmış masaüstü ve laptoplar için kullanıcı dostu bir işletim sistemidir.

Bu üç sürümde bazı ortak güçlü ve temel özellikleri içinde barındırıyor. Bildiğiniz gibi Fedora  yılda iki kez yeni sürümlerini yayınlıyor.

Fedora projesi yeni özelliklerin test edildiği bir alan . Proje lideri Matthew Miller, bu üç sürümdeki bazı özelliklerin ileride RHEL ‘ye de uygulanabileceğini bildiriyor.

Linuxinsider’a yaptığı açıklamada , Fedora’nın işin bu “ürünleştirme” kısmına doğrudan katılmadığını söyleyen Miller :  “ Fedora birçok fikir ve teknolojiden farklı bakışlar sağlıyor ve bu da  Red Hat Enterprise Linux müşterilerinin geribildirim ve katılım sağlamaları ve  için mükemmel bir platform yaratıyor.”

Paket Güçlendirmesi :

Fedora geliştiricileri , bu üç sürüme güç sağlayan paketleri güncelleyip geliştirdiler. Birçok bug düzeltmesi ve performans arttırıcı değişikliklere gittiler.

Bu paket geliştirmelerinde neler yapıldığında kısaca bir göz atalım :

  • GNU Compiler Collection 7, Go 1.8, Python 3.6 ve Ruby 2.4 dahil derleyiciler ve diller güncellendi;
  • Fedora’nın Yum ile geliştirilmiş geriye dönük uyumluluk sağlayan yeni nesil paket yönetim sisteminin en son sürümü olan DNF 2.0;
  • Aygıtlar ve bölümlerden aşağıdan yukarıya yapılandırmayı sağlayan Anaconda yükleme programı için yeni bir depolama yapılandırması ekranı;
  • Fedora Media Writer, kullanıcıların Raspberry Pi gibi ARM tabanlı aygıtlar için önyüklenebilir SD kartlar oluşturmalarına olanak tanıyan güncelleştirmeleri içerir.
Fedora 26 Atomic Host Yenilemesi :

Linux konteynırları ve konteynır orkestrasyon motorları popülaritesini gün geçtikçe arttırmakta . Fedora 26 Atomic Host, çıplak metalden buluta kadar, konteyner bazlı workload (iş yüklerini ) çalıştırmak için uyarlanmış, az yer kaplayan bir işletim sistemi sunuyor.

Fedora 26 Atom Host güncellemeleri yaklaşık iki haftada bir kullanıcıların  upstream (akışaşım ) yeniliklerine ayak uydurmasını sağlayan bir programla sağlanıyor.

 

Fedora 26 Atomic Host, Amazon EC2 için kullanılabilir. OpenStack, Vagrant ve standart yükleyici ISO görüntüleri için resimler Fedora Projesi web sitesinden edinilebilir.

Fedora 26 ile birlikte daha minimal  bir Fedora Atomik konteyner görüntüsü de piyasa çıkmış oluyor.

Bulut Barındırma

En yeni sürüm, Fedora 26 Atomic Host’da yeni özellikler bitmiyor.

Dahili Kubernetes çiftlerine alternatif olarak , sıkıştırılmış Kubernete’ler kullanıcıların konteyner orkestrasyon motorunun farklı sürümlerini daha kolay çalıştırmalarını sağlamaktadır.

Doğrudan RPM kurulumu, bir yeniden yükleme komutu ve bir temizleme komutu desteği içeren rpm-ostree’nin en son sürümü

Bir konteynırdaki Fedora Atomic Host’da ağ veya Kubernetes gibi sistem altyapı yazılımını kurmanın bir yolunu sağlayan Sistem Konteynerleri

Gelişmiş konteyner yapılandırma , sistem desteği ve iş yükü izleme için Docker, Atomic ve Cockpit’in güncellenmiş versiyonları

Fedora 23 ve daha eski sürüm kullanıcılarının Fedora 26 ya sürümlerini yükseltmeleri gerektiği açıklandı. Çünkü artık bu eski sürümler için güvenlik güncellemeleri yapılmayacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın