Facebook ve twitter da paylaşmamanız gereken şeyler

Bu yazımızda bilmeyenler için  Facebook ve Twitter’da paylaşmamanız gereken 7 şey sıralanacak.

Yaşınız 70’den büyük değilse ve ıssız bir adada yaşamıyorsanız Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının insan hayatının nasıl içine girdiğini ve şekillendirdiğini mutlaka biliyorsunuzdur.

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız, başından kalkmadığımız bilgisayarlarımızda en çok zamanı sosyal medyada geçiriyoruz.

Facebook ve Twitter’da paylaşmamamız gereken 7 şey nedir ?

Sosyal medyanın bazı tehlikeleri vardır ki, paylaşım heyecanı içinde sıklıkla gözden kaçarız. Bu alanlardaki etkinliklerinizi kimlerin izlediğini ya da izlediğini asla bilemezsiniz.

Dolayısıyla, sosyal medyayla paylaşmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğinin bir listesini sunuyoruz …

Doğum Tarihiniz ( Yıl, Gün ve Ay olarak )

Doğum günü ayrıntılarınızı Facebook ve Twitter’da paylaşmayın.

Tam doğum tarihinizi Facebook’ta paylaşmanın sizin için bir sorun teşkil edemeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir.Şaşırtıcı bir şekilde, birçok kişi bir veya daha fazla hesaba ait şifre olarak doğum tarihlerini (doğru sırada olmamasına rağmen) kullanır.

Doğum tarihinizi çevrimiçi paylaştığınızda, bilgisayar korsanları için yararlı olabilecek bilgileri veriyorsunuz.

Konumunuz

Bunu da bir çok kez vurguladık  ama bazen hala vurgulanması gerekiyor. Bunun farkında olmayabilirsiniz, ancak birisi sizi takip ediyor olabilir. Konumunuzu sosyal medyada bırakarak, onlara bir tuşa basarak nerede olduğunu tam olarak söylüyorsunuz.

Adresiniz

Neden online olarak adresiniz kadar son derece kişisel bir şey paylaşıyorsunuz? Potansiyel bir güvenlik riski taşır ve adresinizi paylaştığınız için herkes kapınıza gelebilir.

Adresinizi sosyal medyada paylaşmayın

Telefon Numaranız

Sosyal medya siteleri, özellikle Facebook, telefon numaranızı paylaşmanızı öneriyor. Gerçekten bunu yapmak için istekli iseniz, hiç olmazsa  gizlilik ayarlarınızı ‘Sadece Ben ‘ olarak değiştirtirin. Böylece kimse telefon numaranızın ne olduğunu öğrenemeyecektir.

Tatil Planlarınız

Aman dikkat

Arkadaşlarınıza tatilde olduğunuzu yada tatile çıkacağınızı bildirmenin ne gibi bir zararı olabili ki ?Tatil planlarınızı ifşa ederek, hırsızlarınızın evinizi hedef almaları için açık davetiyeler gönderiyorsunuz. Geri döndüğünüzde o harika tatil resimlerinizi paylaşırsınız fazla acele etmeyin. Yaptığınız tatil burnunuzdan gelmesin.

Sonradan pişman olabileceğiniz hiç bir şeyi paylaşmayın

Aklıma gelen bir örnek :

Arkadaşlarınızla buluştunuz ve alkolü de biraz fazla kaçırdınız. O sırada bir kaç resim çekildi. Biraz ” maymun  ” modundasınız ve o an bu resimleri paylaştınız … Eeee sabah uyanınca ne olacak ? Aman dikkat !

 

İşinizle ilgili fazla detay

Bu madde de aslında çok açık ama  bir kez daha tekrarlayalım.İşyerinde ne yaptığınızı .ok detaylı olarak paylaşmanız başınıza sıkıntılar açabilir dikkat.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın