Kendi yakıtını kendisi üreten Energy Observer gemisi 6 yıllık bir yolculuk için Cumartesi günü Paris’ten yola çıktı. Energy Observer dünyanın ilk bağımsız enerji teknesi . Gemi bu 6 yıl içinde 50 ülkeye gidecek ve tam 101 kere durup insanlara daha temiz bir dünyanın imkansız olmadığını gösterecek. Gemiyi tasarlayanlar geminin geleceğin emisyonsuz enerji ağları için bir örnek model olmasını umut ediyorlar .

Yeni Teknolojiler Yolda :

Günümüzde kendi kendine yakıt üreten taşıtların üretim teknolojojilerinde çok şaşırtıcı gelişmeler olmakta.Sürekli yeni teknolojiler denenmekte ve maliyetleri aşağı çekmek için çalışmalar yapılmakta.

Dünya’nın önde gelen şirketleri yatırımlarını bu alana kaydırmış durumda. Inovasyon çalışmaları son hızla devam ediyor. Energy Observer bu çalışmaların son ürünü.

Energy Observer yakıt sağlamak için rüzgar tribünlerini , güneş panellerini ve hidrojen yakıt hücrelerini kullanacak. Hidrojen evrende en çok bulunan element olduğu için potansiyel ve çevre dostu bir yenilenebilir enerji kaynağı aslında. Gemide kullanılıyor olması yaygınlaştırılması açısından oldukça olumlu etkiler yaratacaktır. Gündüzleri güneş ve rüzgardan enerji üretecek gemi akşamları da hidrojen rezervuarlarından enerji üretimini gerçekleştirecek.

30,5 metrelik gemi 5 milyon euro değerinde.

Bu gelişmelerin   dünyada iklim değişikliğinin yaratacağı sorunları da bir nebze de olsa azaltacağını umalım.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın