Disney birden fazla insanın aynı anda arttırılmış gerçeklik deneyimini yaşamaları için yeni bir yöntem geliştirdi. Hem de herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan. Çarşamba günü arttırılmış gerçekliğe daha yenilikçi bir bakış açısı getirecek Magic Bench ( Büyülü Bank ) Disney tarafından çıkarıldı.

Sistem sadece bir banktan çok sanal gerçekliğin gerçek hayatla birleştirilmesini sağlayan koca bir oda. Microsoft Kinect ‘ten derinlik ve renk sensörlerinin kullanılmasıyla odanın 3 boyutlu bir yeniden yapılandırmasını sağlanarak odada bulunanlar sanal karakterlerle aynı anda etkileşime geçebiliyor. Bankın üzerinde oturan insanlar sanal karakterlerle nasıl etkileşime geçtiklerini bankın karşısına yerleştirilen büyük ekrandan izleyebiliyorlar.

Sadece sanallıktan ibaret değil

Bakın altı dokunma duyusuyla çalışan bir dizi sistemden oluşuyor. Sistem sanal karakterin hareketlerine karşılık oluşturarak bankta oturan kişiye gerçekten ağırlığı , şekli , dokusu olan bir şeyle etkileşime geçtikleri duygusunu veriyor. Aynı sistem bankın altındaki birkaç hoperlörle birlikte çalışarak banka düşen yağmur damlalarının bir simülasyonunu oluşturmak için de kullanılıyor. Hoperlörler sanal karakterlerin kendilerini ifade etmelerini ve ortamın gerçekmiş gibi hissedilmesini sağlayacak her türlü sesin oluşturulmasını sağlıyor.

Sonuç olarak da ortaya banka oturacak her insanın yaşayabileceği bir arttırılmış gerçeklik deneyimi çıkıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın