Deprem uyarıları (EEW) sistemleri deprem bilimini ve bir depremden kaynaklanan dalgalanmalara maruz kaldıklarında cihazları ve insanları uyarmak için izleme sistemlerinin teknolojisini kullanırlar. Birkaç saniyelik farklar ve uyarılar bile insanların hayatlarını kurtarmak için yeterli olabilir.

Deprem erken uyarı sistemleri, bir depremle oluşan dalgalanmaların yerlerine gelmesi beklenirken deprem bilimi ve izleme sistemlerinin teknolojisini kullanarak cihazları ve kişileri uyarmaktadır.

Birkaç saniye öncesinden alınacak bir  uyarı bile aşağıdaki önlemlerin alınmasını sağlayabilir.

  • Halk : Vatandaşlar, öğrenciler hayatın her alanındaki kişiler kendilerini korumaya yada güvenli bir bölgeye alabilirler, araçları güvenle durdurabilirler.
  • İşletmeler: Personel güvenli bir yere taşınır, otomatik sistemler asansör kapılarının açılmasını, üretim hatlarının kapanmasını, hassas ekipmanların güvenli bir modda olmasını sağlar.
  • Tıbbi hizmetler: Cerrahlar, diş hekimleri ve diğerleri hassas prosedürleri durdurur.
  • Acil Müdahale Ekipleri: İtfaiye ve kurtarma ekipleri hemen hazırlığa başlar, kararlar dakikalar önce alınmaya başlar.
  • Güç altyapısı: Güç istasyonlarını ve şebeke tesisatlarının güvenlik ve yedekleme önlemleri alınır.

DEU ( Deprem  Erken Uyarı ) sistemleri şu anda birçok ülkede faaliyet gösteriyor ve diğerleri de  bunları inşa ediyor. 2006 yılından bu yana USGS, Kaliforniya Jeoloji Araştırması (CGS), Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (California Caltech), California Acil Servis Ofisi (CalOES), Amerika Birleşik Devletleri için DEU  geliştirme çalışmaları yürütüyor.

ShakeAlert isimli bir system deneme sonuçlarını yayınlamaya çoktan başladı. Bu modeller test edildikçe depreme karşı erken uyarı sistemlerinin önemi daha da belirginleşmeye başladı.

Başka neler yapılabilir ?

Bu erken uyarı sistemlerine ek olarak depremden en az hasarı almak için iki yol daha var. Depreme dayanıklı binalar inşa etmek ve bir deprem olduğunda bir alarm sesi veren uyarı sistemleri kurmak, insanların  birkaç saniye içinde merkezenden uzaklaşmalarını sağlayarak can kaybını azaltıyor.. Haiti gibi kötü hazırlanmış bir ülkede, 2010 yılında meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki bir deprem 100 binden fazla insanı öldü. Japonya’da çok daha iyi binalarla 2011’de yaklaşık 1800 kişiyi öldüren magnitude 9.0 deprem (7.0’dan yaklaşık 1.000 kat daha fazla enerji salıveriyor) öldürüldü.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın