Deep Web Nedir?

Deep Web , internetin normal arama motorlarında arattığımızda karşımıza çıkmayan şeyleri kapsayan kısmıdır. Fakat sanılanın aksine erişemediğimiz , internetin bize yabancı bir bölümü değildir Deep Web. Özel mesajlaşmalarınız , banka işlemleriniz , e-mailleriniz ve buna benzer her şey şifreleriniz tarafından korunur ve normal arama motorlarında arattığınız zaman karşınıza çıkmazlar. Gündelik yaşamımızın içinde olan bu bölümler  Deep Web’in bir parçasıdır.

İlgili resim

Dark Web Nedir?

Dark Web , Deep Web’in bir parçasıdır ve sıradan arama motorlarıyla erişmek mümkün değildir. Dark Web , Deep Web’in özellikle daha korkulan ve çok tehlikeli olduğu düşünülen kısmı olarak bilinir. Dark Web’e erişmek illegal değildir fakat Dark Web’de karşılaşacağınız çoğu site illegal içeriklere sahiptir.

Dark Web’i kullanırken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de bilgisayarınızın çok iyi korunduğundan ve kendini gizlediğinden emin olmaktır. Dark Web’e erişmek için kullanılan en bilindik yöntem Tor tarayıcısını kullanmaktır. Dark Web’de bir websitesine girmek için ya tam URL’ye  sahip olmanız  ya da sınırlı sayıdaki arama motorlarında şansınızı denemeniz  gerekir.

Çoğunlukla illegal içeriğe sahip olmasına rağmen Dark Web’de normal siteler de bulunmaktadır. Aslına bakılırsa nasıl kullanılacağı eğer iyi bilinirse ve kontrollü olunursa kullanıcıya günlük hayatımızda bize sunulan internet deneyiminin çok ötesinde bir deneyim yaşama imkanı sunar.

Buz Dağının Altta Kalan Kısmı

Normal arama motorlarının bize sunduğu internet tüm internetin sadece %4’lük kısmını oluştururken Deep Web geri kalan %96’lık kısmın hepsini kapsamaktadır. Deep Web (ve Dark Web) aynı zamanda buz dağının altta kalan kısmına benzetilir. Üstte kalan kısım internetin bizim her gün eriştiğimiz kısmını oluştururken altta kalan büyük kısmı Deep Web (ve Dark Web) oluşturur.

buz dağı ile ilgili görsel sonucu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın