Bilim adamları elektrik ve karbondioksitten protein tozu elde etmeyi başardı. Bu yöntemi ilerleyen zamanlarda dünyadaki yemek kıtlığıyla savaşmak için kullanılabilmek hedefleniyor. Tüm süreç için gereken tek şey elektrik , su , karbondioksit ve mikroplar. Yöntem protein yenilebilir enerjinin olduğu her yerde üretilebildiği için çevre kısıtlamalarında da işe yarıyor. Pratikte tüm saf maddelerin havada bulunduğunu söyleyen bilim adamları , ilerleyen zamanlarda yöntemin çöller gibi kıtlık çeken bölgelere de taşınabileceğini söyledi.

Saf maddeleri biyoreaktörün içinde elektrolize uğrattıktan sonra süreç %50 protein %25 karbondioksitten oluşan bir toz elde ediyor . Tozun dokusu içine koyulan mikropların sayısının arttırılıp azaltılmasıyla değişebilir. Üretilen protein yemlerle de değiştirilebilir ve araziler başka amaçlarla kullanıma açılabilir. Araştırmacılar yöntemin yemeğe nerede ihtiyaç varsa orada üretilmesine olanak sağladığını söyledi.

Araştırmacıların yaptığı değerlendirmelere göre elektrikle yemek üretmek soya gibi bitkilerin üretiminde kullanılan fotosentez yönteminden 10 kat daha fazla enerji verimliliği sağlayabiliyor. Ancak bir kahve bardağı kadar olan labaratuar ekipmanlarıyla üretilmeye çalışılan bir gram protein 2 hafta gibi bir sürede üretilebiliyor. Bir sonraki adım yöntemin yem ve yemek üretimini daha iyi test etmek ve yöntemi geliştirmek adına yeterli miktarda materyal üretmek.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın