Önemli kişilerin okuma alışkanlıkları

Başarılı kişilerin okuma alışkanlıkarı diye bir başlık görünce ” aman yine mi ?”  diye mırıldanacaksınız. Ama biz yine de yazıyoruz.

2 milyar dolardan 20 milyar dolara

İki delikanlı  Omaha, Nebraska’daki bir bakkalda çalışıyordu. Büyük Buhran tarafından harap olan fakir bir aileden gelen çocuklardan büyüğü ,para kazanmak  için hamster yetiştirip satıyordu. Dükkan sahibinin torunu olan daha genç olanı ise , üniversite eğitimini sallayıp sakız ve kola satarak para kazanmaya çalışıyordu.  O zamanlar,  günde 2 dolar para kazanıyorlardı.

Yirmi yıl sonra ise  yıl sonra ise Berkshire Hathaway isimli şirketleri iile yılda 20 milyar dolar kâr elde ediyor olacaklardı. Bu çocuklar kimdi? Charlie Munger ve Warren Buffett isimleri size yabancı gelmeyecektir. Yabancı geliyorsa da internetten aratırmanızı öneririm.

Amerika’nın şimdiye kadar gördüğü en başarılı yatırımcıları olarak nasıl mı karşımıza çıktılar? Buffett, günün % 80’ini okumaya harcıyor.  84 yaşındaki Charlie Munger’ın 2007 yılına yapılan bir konfresta , bir dizi hevesli hukuk öğrencisine başarısının sırlarını şöyle anlatıyor: “Hayatta en yükselen çoğu kişi ne çok zeki ne de çok çalışkan. Ama bunların hepside öğrenme heveslisi. Her gece yatağa sabah uyandıklarından bir derece daha bilgelikle donanmış şekilde girerler. Çünkü bu insanlar okurlar , okumaya tutkuyla sevdalıdırlar”

Tahminlere göre Buffet kariyerinin başında günde 800- 1000 sayfa kitap okuyordu. Şimdi ise gününün %80’i okumakla geçiyor.

Milyarderler Kitap Klübü

Sadece Buffet yada Munger değil . Elon Musk roket inşaa etmeyi kitap okurken öğrendiğini söylüyor.Musk, Güney Afrika’da bir çocukken çok zorbalığa maruz kaldı. Huzuru ve ilhamı bilim kurgu ve fantastik kitapları okurken buluyordu.

Dünyanın en zengin adamı ve tam bir kitap kurdu olan Bill Gates, yılda yaklaşık 50 kitap okuyor ancak kesinlikle kurgusuz kitapları okuyor. Bir çok yeri ziyaret etmesine ve ilginç insanlarla tanışmasına rağmen, yeni bilgi edinmek için okumayı tercih ediyor.

Benzer şekilde Mark Zuckerberg, 2015 yılında her iki haftada bir bir kitap okumak için bir kampanya başlattı.

 

Bir ata sözü ile bitirelim : Çok gezen değil , çok okuyan bilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın