Uzun yollarla dolu Avustralya şimdi de dünyanın en büyük elektrikli araçlara özel karayollarından birine ev sahipliği yapacak. Queensland 18 şehir ve kasabada yer alacak hızlı şarj etme serilerinden oluşacak Süper Elektrik Karayolları projesini açıkladı.

Projenin insanları elektrikli araç kullanmaya teşvik etmesi amaçlanıyor. Bölgenin hareketli yollar bakanı düşük emisyonlu bir geleceğe geçiş için olabilecek en fazla kişinin elektrikli araçlara geçiş yapmasını istediklerini belirtti. Bölgenin hükümeti karayolunun 2000 kilometrelik uzunluğuyla tek bir bölgede bulunan dünyanın en uzun elektrikli araçlara özel karayolu olacağını onayladı. Ellerinden gelebilecek en fazla insanı elektrikli araç kullanmaya teşvik edebilmek için karayolu ilk aşamada ücretsiz olacak.

Avustralya elektrikli araç konusuna oldukça önem veriyor

Avustralya elektrikli araçlar için gereken şarj etme istasyonlarına fazlasıyla sahip olsa da aracı 30 dakikaya kadar şarj edebilen hızlı sarj istasyonları azınlıkta. Yine de Batı Avustralyada RAC Elektrik Otoyolunu oluşturan ve Melborune , Canberra ve Sydney’in önemli şehirlerini birleştiren Hume Karayoluna uzanan bir dizi hızlı sarj istasyonu bulunuyor.

australia electric highway ile ilgili görsel sonucu

Bu yeni karayolu devletin elektrikli araçlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın